Csemadok
A Szlovákiai Társadalmi- és Közművelődési Szövetséget 1949.március 5-én alapították meg, és a felvidéken sorra alakultak az alapszervezetek. Az akkori hatalom hozta létre, mielőtt a magyarok maguk kezdtek volna el szerveződni, ugyanis akkor már több kultúregyesület működött. Perbetén 1949. deceber 7-én alakult meg a Csemadok helyi alapszervezete. Szénássy Zoltán, Sütti József, Papp Béla, Gellérthegyi László, Héger Ignác, Héger Béla és Fazekas József alapították meg. Az elnöki tisztséget Sütti József kapta. Az elmúlt időszakban elnökként tevékenykedtek: Papp Béla, Fazekas József, Nyírő András, Benda Kálmán, Papp Benő és Brath Tibor.
A kezdeti időszakban a Csemadok munkája főleg a színjátszó tevékenységre irányult. Sok sikeres színdarab került bemutatásra. A színi előadások mellett irodalmi esteket szerveztek. 1967 – ben megalakult a Petőfi Irodalmi Kör. Ma is rendszeresen kerül sor zenés irodalmi színpad jellegű előadásokra az egyes évfordulók kapcsán, amelybe községünk fiataljai, valamint az alpaiskolások is részt vesznek. A 60-as évektől működött tánccsoport, melynek tagjai sikeresen szerepeltek helyi és járási előadásokon, versenyeken, folklór találkozókon. Ma a Napraforgó Néptáncegyüttes képviseli községünket és alapszervezetünket. 1966-ban citeraegyüttes alakult, akik sikeresen szerepeltek az akkori népzenei fesztiválokon. 1975-ben férfi éneklőcsoport, 1978-ban vegyeskórus alakult. Majd 1997–ben asszonyokból álló népdalcsoport jött létre, akikhez később férfiak is csatlakoztak, ők az Árvalányhaj Népdalkör. A 60-as évektől számos zenés-táncos műsoros est került megszervezésre, amelyeken többféle műfaj képviseltette magát. Nótaesteket is rendeztek. Irodalmunk és anyanyelvünk ápolására író-olvasó találkozókra került sor. Szórakozásra pedig a Csemadok bál szolgált. Valamint sokan emlékezhetnek az értéknyújtó Csemadok kirándulásokra is.
Az alapszervezet vezetőségében a 70 év alatt sokan megfordultak. Egy részük rövid ideig, 1-2 évig, mások akár évtizedekig tevékenykedtek aktívan.
Ma az alpszervezetnek kb.300 tagja van. A vezetőség olyan célokat tűzött ki magunk elé, amelyekkel méltón folytathatja elődei munkáját. A vezetőség tagjai: elnök - Tárnok Katalin, további tagok - Balla Piroska, Jakab Katalin, Szabó Edit, Tárnok János, Török Sarolta, Záležák Sarolta.
Az alapszervezet mellett működik az Árvalányhaj Népdalkör Brath Tibor vezetésével, melynek tagjai nemcsak a helyi és környékbeli fesztiválokon és külőnböző eseményeken képviselik községünket és alapszervezetünket, de a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő rendszeres résztvevői, aranysávosai, a Vass Lajos Kárpát-medencei Népzenei Verseny nívódíjasai. Alapszervezetünk mellett működik a Napraforgó Néptáncegyüttes Jakab Katalin, valamint Szabó Edit vezetésével, melynek 3 csoportja van, és képviselnek bennünket külőnböző fesztiválokon, ünnepi műsorokon falunkban, közelebbi, de távolabbi régiónkban is. Mindkét csoport határainkon túl is öregbíti hírnevünket.
Alapszervezetünk rendszeresen megünnepli nemzeti ünnepeinket. Az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra koszorúzással és kultúrműsorral emlékezünk. Kilenc alkalommal szerveztük meg a Népművészeti Fesztivált, amelyen a népművészeti csoportok seregszemléjére kerül sor, mindig élő zenei kisérettel és táncházzal. Augusztus 20-án a koszorúzást követően több alkalommal családi napot szerveztünk a régi katolikus iskola udvarán, ahol színes foglakozásokkal, játékokkal, szalmavárral, esti zenei vagy színjátszó előadással, valaminta néprajzi kiállítással és népbiseletben való fénykézezkedéssel vártuk az érdeklődőket. Éveken keresztül szerveztünk Ki Mit Tud-ot, ahol igyekeztünk a tehetséges fiataloknak lehetőséget biztosítani, hogy megmutassák magukat. Minden évben emlékműsort készítünk az aktuális emlékév alkalmából színi előadással, vagy zenés irodalmi színpaddal. A Napraforgó Néptáncegyüttes Betlehemest ad elő minden évben. Több alkalommal versfelolvasást szerveztünk a költészet napja alkalmából. Koncertekre is sor került, fellépett nálunk a Kicsi hang és a Zsapka Attila-Vadkerti Imre-Sipos Dávid formáció.
Bekapcsolódunk a község rendezvényibe, részt veszünk a Perbetei Falunapokon, a szüreti felvonuláson, a karácsonyi vásáron. A Magyar Közösség Pártja és a Rákóczi Szövetség helyi szervezeteivel rész veszünk a magyar bál megszervezésében.
Alapszervezetünk hét évtizede őrzi, ápolja és örökíti tovább magyar nemzeti kultúránk hagyományait, értékeit és továbbra is fontos küldetésének tekinti közösségünk identitásának megőrzését, megerősítését.